سیستم عامل سرور چیست؟


سرور به مانند یک رایانۀ شخصی است که برای بهره بردن از سخت افزار آن باید یک نرم افزار روی آن نصب کنیم. به واسطۀ این نرم افزار پیچیده به نام سیستم عامل است که می‌توانیم دستورات خود را به سرور بدهیم و حتی برنامه‌های دیگری را هم روی آن نصب کنیم و از آنها هم استفاده کنیم. پس تا اینجا فهمیدیم که سرورها هم دارای سیستم عامل هستند. به همین منظور تولید کنندگان سیستم عامل‌ها برای سرورها نسخه‌ای از سیستم عامل را تولید می‌کنند که قابلیت بهره برداری از سرور را دارند.

سیستم عامل سرورسیستم عامل سرور

این گونه سیستم عامل‌ها که به نسخۀ سرور هم معروف هستند، معمولاً از قدرت چابکی بیشتری برخوردار هستند و دارای نرم افزارهای خاصی هستند. چه این سرور یک رایانۀ ارائه دهندۀ خدمات به یک شبکۀ خانگی یا اداری باشد، چه یک رایانۀ ارائه دهندۀ خدمات در سطح شبکۀ اینترنت، در هر صورت سیستم عامل آن باید سیستم عامل سرور باشد.
این به این معنا نیست که شما روی سرور قادر به نصب کردن سیستم عامل میز کار نیستید؛ منظور از سیستم عامل میزکار، همان سیستم عامل رایانۀ شخصی است. چه بسا بنا به نیاز شخصی حتی روی سرور هم یک سیستم عامل شخصی نصب می‌کنید و از آن استفاده می‌کنید که به مانند یک رایانۀ شخصی است که در جای دیگری از کرۀ زمین قرار گرفته است و شما با آن از طریق شبکه در ارتباط هستید.
اگر خواسته باشم به طور عملی مثالی برای شما بزنم، باید به سیستم عامل ویندوز سرور و همچنین لینوکس سرور اشاره کنم. ویندوز را که همۀ ما می‌شناسیم و به احتمال زیادی روی رایانۀ شما هم همین سیستم عامل نصب است. نسخه‌ای از ویندوز توسط شرکت مایکروسافت برای سرور نوشته شده است که از نظر شباهت و کاربرد دقیقاً شبیه به ویندوز میزکار است. اما همانطور که در بالا هم گفتم، دارای یک مجموعه نرم افزار است که روی نسخۀ میزکار نیست و بالعکس.
لینوکس هم به عنوان یک سیستم عامل رایگان و بازمتن، روی دستگاه‌های مختلفی قابلیت نصب دارد. از تبلت و گوشی تلفن هوشمند بگیر، تا ابر رایانه‌هایی که پردازش‌های سنگینی را انجام می‌دهند. در این بین سرورها هم از جمله دستگاه‌هایی هستند که نسخه‌ای از لینوکس برای آنها وجود دارد. البته نسخه‌های لینوکس را با توزیع‌های آن اشتباه نگیرید. توزیع‌ها ویرایش‌هایی هستند که چون لینوکس بازمتن است، با تغییراتی روی ویرایش قبلی باز توزیع می‌شوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02188612035