باج افزار (Ransomware)


باج افزار (Ransomware) در چند سال اخیر به شدت گسترش یافته و مجرمان سایبری از این طریق به اخاذی از اشخاص می پردازند.
به صورت کلی کاری که باج افزار انجام می دهد این است که فایل های سیستم شما را رمزنگاری می کند و در قبال رمزگشایی و بازیابی داده ها از شما اخاذی و درخواست پرداخت هزینه می کند.
در بیشتر موارد به دلیل وجود تکنولوژی های پیشرفته رمزنگاری استفاده شده در این نوع بدافزارها، رمزگشایی داده ها کاری دشوار است.
متاسفانه باج افزارها مانند قارچ در حال رشد و نمو هستند و روز به روز نیز نسخه های جدید تر آنها در سر تا سر اینترنت منتشر میشود و متاسفانه تاکنون کاربران ایرانی زیادی هم گرفتار این باج افزارها شده اند.
این مجرمین سایبری به علت آنکه برای دریافت پولهایی که میخواهند به عنوان باج دریافت کنند از روش دریافت پولهای مجازی استفاده میکنند کاملا ناشناس باقی مانده اند.
تعداد زیادی از باج افزارها با استفاده از روشهای مهندسی اجتماعی سعی در گول زدن قربانیان خود برای ورود به سیستم هایشان و در نهایت قفل کردن فایلها و باج خواهی از قربانی میکنند.
برای مثال روش یکی از باج افزارهای خطرناک با نام Petya را در زیر برایتان شرح میدهیم.سناریوی این باج افزار برای فریب قربانی به شرح زیر است:

سناریوی این باج افزار برای فریب قربانی به شرح زیر است:

ابتدا یک ایمیل جعلی از طرف مجرمان سایبری برای تعداد زیادی از کاربران در سطح اینترنت ارسال میشود. مجرمان سایبری که باج افزار Petya را طراحی کرده اند معمولا ایمیل شرکتها و کسب و کارها را هدف قرار میدهند. از طرف برخی شرکتهای ایرانی هم گزارش شده است که برخی باج افزارها، ایمیل برخی شرکتهای ایرانی را نیز هدف قرار داده اند.
و اما در ادامه…
کارمند و یا مدیر شرکت، ایمیل مجرمان سایبری را در قالب تقاضای فردی برای استخدام دریافت میکند. ایمیل حاوی یک لینک Dropbox است که ظاهرا آن فرد مدعی است که رزومه کاری خود را در آن لینک قرار داده و از خواننده ایمیل میخواهد برای مشاهده روزمه کاری اش به لینک موجود در ایمیل و فایل حاوی رزومه مراجعه نماید.
کلیک بر روی لینک و باز کردن فایل همان و آلوده شدن سیستم قربانی همان!
پس از آلوده کردن سیستم قربانی، باج افزار سعی میکند خودش را از طریق شبکه به دیگر سیستمهای موجود نیز برساند و آنها را نیز آلوده کند.
همچنین به محض اتصال فلش و یا دیگر درایوهای با پورت USB، باج افزار خود را به آنها نیز منتقل میکند و علاوه بر آلوده کردن آنها، در صورتیکه آن فلش به دستگاه دیگری متصل بشود ، قربانی بعدی را نیز میگیرد.
البته این تنها یکی از روشهای باج افزارها برای آلوده کردن سیستم قربانیست. چنین لینکهایی میتوانند به وفور در محیط های چت، شبکه های اجتماعی و یا سایتهای بی هویت نیز وجود داشته باشد.

باج افزارها پس از ورود به سیستم قربانی در ابتدا اقدام به جستجوی هارد دیسک شخص قربانی کرده و فایلهای مهم از جمله تصاویر، فایلهای آفیس، پروژه های نرم افزاری اتوکد، فتوشاپ، تری دی مکس و دیتا بیس ها از جمله SQL  ودر نسخه

جدید تر فایل های شرکت Vmware با فرمت vmdk  و هر فایلی که از نظر آنها مهم است را پیدا میکند و رمز گذاری می کند. البته به سیستم عامل آسیبی نمیزند تا قربانی بتواند به راحتی باج را از طریق اینترنت برای مجرمین پرداخت نماید.
قابل ذکر است که این ویروس نیست که انتظار داشته باشیم آنتی ویروس جلوی آنرا بگیرد فقط باید کاربر دقت خود را بالا ببرد.(البته بعضی از ورژنهای قدیمی این باج افزار قابل شناسایی می باشد)

نحوه آلودگی باج افزار

باز کردن فایل های پیوست(یکی از موارد مهم فایلهای word  میباشد) از افراد ناشناس در ایمیل
باز کردن لینکهای جعلی در سایتها یا شبکه های اجتماعی
استفاده از برنامه ها و بازیهای رایگان

علایم یک ایمیل مشکوک:

1-  ایمیل که انتظار آنرا داشتید در غیر ساعت اداری دریافت شده.

2-  دریافت ایمیل از فردی که نمی شناسید.

3-  ناهماهنگی موضوع عنوان شدهsubject با پیغام ایمیل

4-  عدم شناخت نسبت به افرادی که ایمیل هم برای آنها ارسال شده.(در قسمت cc  نام افراد ناشناس نیز وجود داشته باشد)

5-  دامنه فرستده ایمیل ناشناس و مشکوک باشد.

6-  ایمیل که دارای فایل پیوست با قالبهای word-excel-zip و به ویژه دارای عبارت invoice   باشد.

7-  تشویق به کلیک بر روی لینک مشخص شده.

نکته خیلی مهم :اگر به هر دلیلی دستگاه شما به این باج افزار آلوده شد اولین کار که باید انجام دهید ارتباط خود با شبکه را قطع نمایید یعنی کشیدن کابل شبکه و یا خاموش کردن وایرلس دستگاه خود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

02188612035